Początki z Plone

Powrót do Plone

Początki z Plone

Dodany przez Lech Jabłoński w 20.Styczeń 2012 00:18

Interesuje mnie jak w Plone 4.0 zainstalowanym w Windowsie XP (nowsza wersja Plona już nie da się uruchomić w XP) wykonać kilka podstawowych rzeczy takich jak:

1. Zmiana strony startowej po localhost:port nie na tą w której mamy mozliwosc odpalenia wlasciwej strony Plona czy Zopa, ale na konkretną, naszą że tak powiem czyli zeby od razu było locallhost:port/Plone

2. Jak instaluje się dodatki (Products) (chyba trzeba gdzieś ten Products skopiować (gdzie?) i wtedy byc może mozna juz taki dodatek dodac poprzez interfejs Zopa. To samo pytanie dla Themes (skórki??).

3. Jak utworzyć mozliwosc zmiany kolorystyki strony np. background colors bo raz mi sie "udalo" ale nie potrafie powtórzyć.

Re: Początki z Plone

Dodany przez Radek Jankiewicz w 22.Styczeń 2012 14:55

Szczerze mówiąc nie próbowałem w Windows XP instalować Plona w nowszej wersji niż 4.0, jednak zgodnie z informacją na temat najnowszego wydania, powinno być to jak najbardziej możliwe: http://plone.org/products/plone/releases/4.1.3

Mógłbyś napisać jaki problem powoduje to, że Twoim zdaniem nieda się w Windows XP uruchomić nowszej wersji PLone niż 4.0?

Poniżej kilka słów dot. przedstawionych problemów:

1. Można to osiągnąć stawiając przed Zopem serwer http, który będzie dokonywał przepisania trafiających do niego żądań na adres url, który można dowolnie skonfigurować. Poniższe linki opisują w jaki sposób można dokonać prostej konfiguracji używając jednogo z popularnych serwerów http:

2. Rzeczywiście, dawniej instalując dodatkowy produkt należało go pobrać i umieścić w podkatalogu 'Products', obecnie praktycznie wszystkie produkty dystrybuowane są w postaci modułów python eggs i mogą być pobrane z http://pypi.python.org/pypi  za pomocą narzędzia do budowania aplikacji - zc.buildout. Mówiąc najprościej - wystarczy w pliku konfiguracyjnym buildout.cfg w sekcji [eggs] (czasem również w sekcji [zcml]) dopisać nazwę produktu, który ma zostać pobrany i dokonać przebudowania za pomocą skryptu ./bin/buildout. Poniżej kilka linków dokładniej przybliżających podstawoww użycie buildot w środowisku windows:

3. Jeżeli używasz skórki klasycznej (Plone Classic Theme), to podstawowe właściwości stylu możesz zmieniać edytując arkusz base_properties (spróbuj wywołać w urlu adres: /portal_skins/classic_styles/base_properties/manage_main będąc zalogowany jako użytkownik z uprawnieniami Zarządzającego).

Od wersji Plone 4.0 domyślną skórką jest SunburstTheme, która nie korzysta z powyżej wspomnianego arkusza base_properties, w celu edycji styli przez przeglądarkę należy więc dokonać customizacji poszczególnych arkuszów styli, np: /portal_skins/plone_styles/base.css/manage_main

Generalnie jednak zalecaną metodą zmiany wyglądu jest stworzenie własnego produktu lub wykorzystanie jednej z istniejących skórek.

Od wersji Plone 4.1 dostępny jest produkt plone.app.theming, który umożliwia tworzenie skórek w oparciu o statyczne szablony html (i osadzanie w nich dynamicznej treści przy wykorzystaniu Diazo), można również pobrać i zainstalować jedną z wielu dostępnych skórek wykorzystujących plone.app.theming.

Dodany przez Lech Jabłoński w 23.Styczeń 2012 09:33

Serdeczne dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Co do Plone4.1 i XP to jest tak, że co prawda samego Plone'a 4.1 w XP zainstalować się da (przy okazji dlaczego tylko do C:\Plone41), ale do jego uruchomienia potrzebny jest jeszcze serwer Proxy z Enfolda i tutaj wersja darmowa jaką pobieram z sieci na XP zainstalować się nie da.

Co do dodatków to udało mi się jednak wcześniej to "pojąć", niemniej jednak wskazówki w odpowiedzi będą niezwykle pomocne.

Co do customizacji to też już do tego dotarłem, ale jakoś dziwnie to działa - nie zawsze zmiany występują natychmiast po dokonaniu zmian parametrów ale może wynikać to z tego że coś tam "siedzi" w cachu przeglądarki i dopiero po jakimś czasie widać zmiany (a może mój testowy XP jest już tak zaśmiecony, że pora już na jego reinstalację).

Co do strony startowej i wirtualizacji to faktycznie takie rozwiązanie jest mi znane, ale tutaj wybitnie chodziło mi o zrobienie tego w samym Plone, poprzez modyfikacje tej strony startowej Plone'a na której można wybierać start do głównej strony w Plonie albo do Zope'a. Wynika to jakby z tego, że ten Plone który ja mam zamiar konfigurować ma pracować w sieci lokalnej na XP i dlatego raczej nie chce stosować innych narzędzi poza proxy wbudowanym w Plone'a czyli co najwyżej wersji 4.0

pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi

Dodany przez Lech Jabłoński w 14.Luty 2012 13:26

Spróbuję odpowiedzieć na postawione wcześniej pytania (może komuś się przyda).

1. Aby zmiany kolorystyki po Customizacji były widoczne natychmiast trzeba wcześniej ustawić tryb Development:

wchodzimy w Zope do Plone Site szukamy portal_css i "ptaszkujemy" Development mode (na górze) i Save

obowiązuje do restartu Plone'a

2. Aby po wpisaniu http://host:port pojawiała się strona właściwa czyli host:8080/Plone  należy wykorzystać Virtual hosting zawarty w Plone'e

w Zope w folderze głównym (Root) jest virtual_hosting , po kliknięciu przełączamy się w zakładkę Mapping i w okienku niżej wpisujemy mapowanie:

host:port/Plone    ( u mnie akurat to jest 10.11.12.13:2020/lmp/  ) , po Save (na samym dole) jest to o co mi chodziło w pytaniu wcześniejszym

Dodany przez Dominika Goldych w 22.Grudzień 2013 11:11

Witam

Na poczatku powiem ze to moja pierwsza instalcja tego typu i stycznosc z tak obszernym cmsem wraz z serwerem zope. Mam problem z instalcja pierwszego dodatku seo po wpisaniu w wierszu poleceń windowsa z prawami administratora wyskakuje mi cos takiego jak na obrazku w załaczniku

Załączniki

Dodany przez Radek Jankiewicz w 23.Grudzień 2013 10:22
Dominika Goldych napisał:

Witam

Na poczatku powiem ze to moja pierwsza instalcja tego typu i stycznosc z tak obszernym cmsem wraz z serwerem zope. Mam problem z instalcja pierwszego dodatku seo po wpisaniu w wierszu poleceń windowsa z prawami administratora wyskakuje mi cos takiego jak na obrazku w załaczniku

Cześć,

Spbróbuj wykonać polecenie buildout.exe znajdując sie w lokalizacji o poziom wyżej:

C:\Plone43> bin\buildout.exe

Funkcjonalność forum działa w oparciu o Ploneboard