Jaki serwer jest zalecany dla Plone'a?

Jaki serwer jest zalecany przy konfigurowaniu Plone'a?

Pierwszą rzeczą o której należy należy pamiętać jest to że Plone nie jest produktem typu "Chcę po prostu hostować swojego bloga", "Potrzebuję po prostu internetowego forum" czy "Potrzebuję wiki". Jest to potężny (ale łatwy w obsłudze i roszerzaniu) system, który stawia stosunkowo wysokie wymagania serwerowi. Używając analogii - jest bardziej jak system operacyjny niż jak aplikacja. Dlatego jeśli poszukujesz rozwiązania dla prostego problemu, prawdopodobnie odnajdziesz mniej wymagające i lepiej dopasowane aplikacje.

Plone zużywa więcej pamięci operacyjnej i procesora niż większość standardowych systemów. Został zbudowany po to by spełniać wiele zróżnicowanych funkcji i o ile to możliwe, powinień być hostowany na dedykowanym serwerze.

Najważniejszą sprawą przy wyborze serwera dla Plone jest wystarczająco duża ilość pamięci RAM. Im więcej pamięci operacyjnej, tym więcej Plone może w niej pomieścić i tym szybciej będzie działał. Dla prostej strony (np. intranet dla małego lub średniego działu firmy), wystarczy 200-300MB pamięci. W przypadku dużych, złożonych stron o wysokim natężeniu ruchu (np. strona plone.org), będzie potrzeba więcej, być może nawet 1-2GB pamięci RAM.

Szybki procesor również będzie pomocny. Ponownie, dla mniejszej strony można skorzystać z maszyny 1-2GHz, ale dla większych witryn, warto mieć wieloprocesorowy, szybki serwer.

Pamiętaj również, że postać w jakiej Plone jest dostarczany domyślnie nie jest skonfigurowana do wdrożenia, ale do rozwoju i elastyczność. Zanim uruchomisz swoją stronę, powinieneś poczytać o cache'owaniu i optymalizacji. Instalacja "prosto z pudełka" jest nastawiona na łatwość rozwoju, a nie szybkość. Zazwyczaj będziesz używać CacheFu wraz z proxy, takim jak Apache lub Squid. Przy minimalnym wysiłku, witryna Plone może działać 10-40x szybciej (lub więcej) niż przy domyślnych ustawieniach.

Plone posiada technologię, ZEO, który pozwala na obsługę kilku serwerów Plone (zarówno na różnych maszynach fizycznych, jak i na tym samym komputerze), tak aby mogły one korzystać z tej samej bazy danych. Z load-balancerem z przodu, jest to doskonały sposób na skalowanie wydajności swojej strony i zwiększanie jej dostępności.

Plone będzie działał doskonale na wszystkich nowoczesnych systemach operacyjnych: Windows, Linux, OS X i innych wariantach Uniksa. Większość ludzi uruchamia Plone na Linuksie, więc prawdopodobnie odnajdziesz najwięcej informacji właśnie o tym, ale możesz być spokojny, jest wiele osób używających Plone'a na twoim systemie operacyjnym, jakikowliek by nie był.