Nisze sektora technologicznego, które mogą chronić przed inflacją
Nagły i szybki powrót inflacji komplikuje codzienne życie gospodarstw domowych, ale także utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej ze względu na wyższe koszty pracy i towarów.
Z drugiej strony, podwyżki stóp procentowych wprowadzone w celu ograniczenia wzrostu inflacji powodują wzrost kosztów finansowania dla przedsiębiorstw, które znalazły się między młotem a kowadłem.
Spółki technologiczne, z natury rzeczy firmy wzrostowe, najbardziej cierpią z powodu rosnących stóp. Jednak nie wszystkie firmy technologiczne są takie same. Obecna sytuacja wymaga rozwiązań łagodzących skutki inflacji. Kluczem jest zwiększenie wydajności: wyraźna nisza rynkowa dla niektórych z tych firm.
Czym jest nisza technologiczna?
Technologia to zbyt szeroka branża. Technologia jest praktycznie we wszystkim, co robimy. Istnieją jednak technologie zapewniające rozwiązania wielu specyficznych problemów w poszczególnych branżach. Nazywamy to rynkiem niszowym: bardzo wyspecjalizowany subrynek, który może zachowywać się inaczej niż reszta sektora technologicznego.
Jakie są nisze technologiczne?
Główne nisze technologiczne to m.in. cyberbezpieczeństwo, chmury, analityka danych, rozwój oprogramowania, sztuczna inteligencja, zarządzanie projektami, programowanie, czysta energia, magazynowanie energii i wirtualizacja.
Nisza w sektorze technologicznym wydaje się dziś jasna: wszystkie te firmy, które koncentrują się na technologiach pozwalających na zwiększenie produktywności, zwłaszcza w zakresie automatyzacji i cyfryzacji – gdzie bariery wejścia są wysokie – stanowią okazję inwestycyjną.
Według portalu http://www.rynekonline.pl specjalizującego się w w tematach biznesowych, inwestycje w przyszłości skupią się na poprawie produktywności, oraz na technologiach obniżających koszty prowadzenia biznesu. W szczególności firmy, które zapewniają innowacyjne i efektywne kosztowo rozwiązania, będą miały rosnący popyt i przewagę konkurencyjną w swoich branżach.
Które nisze technologiczne przetrwają inflację?
Zdaniem analityków technologia ma głęboki wpływ na obniżenie kosztów poprzez zwiększenie wydajności. W USA, gdzie rząd będzie kładł większy nacisk na inwestycje infrastrukturalne niż na obniżanie stóp czy zmniejszanie deficytu, nacisk na automatyzację i cyfryzację będzie prawdopodobnie zauważalny.
Dzięki temu firmy będą mogły utrzymać lub poprawić swoje zyski w trudnym otoczeniu wyższych cen i bardziej zmiennej sytuacji gospodarczej, oferując atrakcyjną propozycję inwestycyjną opartą na zasadzie ryzyka i zysku.